čtvrtek 12. dubna 2012

Počátky gotického umění v českých zemích

Počátky gotického umění v českých zemích
Pronikalo do Čech spolu s rytířskou kulturou ze sousedních Německa (z této doby pochází slova šlechta  a erb). Německy se mluvilo také na pražském dvoře, protože čeští králové si brali za manželky německé princezny.
Králové budovali v novém slohu hrady, v Královském hvozdu (Týřov) a u nově založených měst (Písek). Nejznámější hrady této doby jsou Zvíkov a Bezděz  (založené nebo přestavěné Přemyslem Otakar II.). Šlechtici přesto, že neuměli německy dávali hradům německá jména (Rožmberk, Lichtenburk). Gotické jsou také kamenné domy a městská opevnění. Ze 13. století pochází nejstarší most v Čechách most přes řeku Otavu v Písku.
U měst vznikaly kláštery takzvaných žebravých řádů. Anežka Přemyslovna založila první gotický klášter (Na Františku) a Zdislava z Lemberka působila v severních Čechách se starala o nemocné a trpící. Obě byly prohlášeny za svaté. Ukázky gotiky jsou kláštery ve Vyšším Brodě, Oseku, Předklášteří u Tišnova a chrám svatého Ducha v Hradci Králové.
Do písemnictví začaly pronikat národní jazyky, čeština a němčina. Byly přeloženy příběhy Alexandra Makedonského a vznikla nejstarší česky psaná kronika – Dalimilova. 

Žádné komentáře:

Okomentovat