pondělí 3. října 2011

Raný středověk a stěhování národů

Raný středověk
Znaky raného středověku:
§  Úpadek hospodářství a vzdělanosti
§  Středozemní moře přestává být pojítkem a stává se hranicí
§  Mocenské těžiště se přesunuje na sever
§  Politická roztříštěnost vznik křesťanských států
§  Šíření společné víry a jazyka
§  Vznik řeholního života
§  Vznik lenního systému



Stěhování národů
= přesun kmenů a národů z původních oblastí do nových oblastí Evropy
-         375 po Kristu – 568 po Kristu platí pouze pro Germánské kmeny
-         Obecně se dá říct, že stěhování národů probíhalo od 4. do 10. Století
-         Pohyb germánských kmenů přispěl k rozpadu západořímské říše a umožnil vznik nových říší
-         Znaky: obrovská mobilita některých kmenů (Vizigóti a Vandalové) a nestabilita kmenů a říší, které založili
-         Kmeny nebyly příliš početné

Zánik západořímské říše
465 Orestes dosadil na císařský stolec svého syna Romuluse Augustuluse
476 germánští vojáci si zvolili za svého krále Odoakera a ten nechal zavraždit Oresta a Romula sesadil a sám se stal králem Itálie
Hunové
Hunové tlačeni Číňany, vtrhli do Černomoří v roce 375 Ostrogóty a potom šli dál a jejich vůdcem se stal Attila, kterému se přezdívalo Bič boží (flegellum Dei), nejprve útočili a východořímskou říši a potom na západořímskou říši. Usadili se v Maďarsku v Panonii a odtud podnikali další vpády. 451 byli Hunové poraženi na Katalaunských polích Římany a Vizigóty. Následujícího roku vtrhli do Itálie, ale Římané jim dali výkupné a odtáhli. V roce 453 Attila při svatební noci zemřel a jeho říše se rozpadá.
Vandalové
 Dostali se až do severní Afriky od Baltského moře.  A ze severní Afriky zaútočili na Řím a ten tak zpustošili, že označení Vandalové používáme dodnes.
V 6. Století je porazila Byzanc.
Vizigóti
Utekli před Huny do Řecka, kde porazili římské vojsko v bitvě u Adrianopole (padl i císař Valens). Potom vtrhli do Itálie a zpustošili Řím (410), ještě před Vandaly. Potom šli do Galie, kde založili království s centrem v Tolose, pronikli až do Hispánie, kde se jejich centrem stalo Toledo. Frankové je vytlačili z Galie. 711 byli v bitvě u Xeres de la Fontera poraženi Araby.
Ostrogóti
Byli původně s Huny. Pod vedení Theodoricha Velikého dobyli Itálii a zničili Odoakerovu říší. Založili zde vlastní říši a sídlo byla Ravenna. Byla dobyta Byzancí.
Langobardi
Pocházeli ze Skandinávie, dostali se do střední Evropy, chvíli pobývali na Jižní Moravě a v šestém století vybudovali svoji říši v Panonii. Když tam vtrhli Avaři, Langobardi se dali zase do pohybu a 568 vtrhli do Itálie. Itálii neovládli celou, jižní Itálii a Sicílii udržela Byzanc. V 8. století ohrožovali i papeže, ten se obrátil o pomoc na Franckou říši. Pipin Krátký dvakrát bojoval s Langobardy, ale nakonec je porazil až jeho syn Karel Veliký. Zůstal po nich název Lombardie.
Burgundové
Sídlili v Porýní, vrchol jejich říše byl na přelomu 5. a 6. století. Burgundsko dobyli v 6. století Frankové.
Bavoři, Durynkové a Sasové
Obývali Německo, všichni byli poraženi Karlem Velikým.
Sasové, Jutové a Anglové
Už v 5. století se usazují v Británii. Část britských Keltů se přeplavila do dnešní Bretaně. Sjednocením těchto kmenů vznikají Anglosasové.
Slované
 V 6. Století se objevili na našem území. Přišli z území Ruska a Ukrajiny. Rozdělily se na tři větve východní – Rusové, Bělorusové a Ukrajinci, jižní – Chorvati, Makedonci, Srbové, Slovinci, Bulhaři, západní – Češi, Slováci, Poláci a Lužičtí Srbové. V druhé polovině 6. století vtrhli do střední Evropy Avaři. Avaři ohrožovali ostatní kmeny a porazili je Frankové v čele s Karlem Velikým.
Bulhaři
Byli turkotatarský kmen, sídlili na Kavkaze a v druhé polovině 7. století přišli na Balkán v čele s Asparuchem a spojili se se Slovanským obyvatelstvem a vytvořili Bulharskou říši. Vládci pocházeli z turkotatarských Bulharů, ale většina občanů byli Slované.
Arabové
Přešli přes Severní Afriku do Hispánie, dostali se až do Galie, v roce 732 byli poraženi u Poitiers.
Vikingové
Také se jim říkalo Normané, ale i Varjagové a od 8. století začali na svých rychlých lodích přepadat pobřeží Irska, Británie, dnešní Francie, Nizozemí, severního Německa, Ruska, Byzanc a Středomoří.
Maďaři
Kočovný kmen, který přitáhl do karpatské kotliny v 9. Století, podnikali výboje proti ostatním a až v roce 955 je porazili na řece Lechu německý král Ota I. a Boleslav I. a usadili se v Maďarsku.

Žádné komentáře:

Okomentovat